W Indiach kontynuowana jest radykalna agenda zrównywania religii objawionej z heretyckimi wspólnotami, a nawet z fałszywymi kultami pogańskimi. Zbliżający się Rok Święty 2025 będzie w Indiach miał „wymiar ekumeniczny”, a to znaczy, że do jego obchodów hierarchowie zarządzający strukturami Kościoła zaprosili przedstawicieli „innych wyznań”.
Zapowiedział to w liście rozesłanym do 132 tamtejszych diecezji rzymskokatolickich przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii (obrządku łacińskiego; CCBI) kard. Filipe Neri Ferrão. Dokument wzywa do zachowania „ekumenicznego i międzyreligijnego” charakteru tego wydarzenia. Kuriozalności całej sprawie dodaje fakt, iż zwrócono uwagę, że „Rok Jubileuszowy zbiega się z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego”, a więc zgromadzenia biskupów, na którym – broniąc czystości wiary i jedności Kościoła – potępiono herezję ariańską.
Idąc za wezwaniem papieża Franciszka kardynał zaznaczył, iż w czasie tych obchodów należy „intensyfikować nasze wysiłki na rzecz jedności chrześcijańskiej oraz współpracę z innymi wierzeniami, odzwierciedlając w ten sposób włączającą istotę naszej nadziei w Bogu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Ten sam cel miało spotkanie ekumeniczne, jakie kilka dni temu odbyło się w Bangalurze – stolicy stanu Karnataki w południowo-zachodnich Indiach – z udziałem 40 przedstawicieli ok. 20 wspólnot: Kościoła oraz prawosławnych, protestanckich i ewangelicznych, w tym biskupów, „moderatorów” i pastorów. Zgromadzeni samozwańczo powoływali się na fragment modlitwy Pana Jezusa: Aby byli jedno (J 17,21). Zebrani, wśród których był abp Andrews Thazhath – przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii (CBCI), skupiającej hierarchów trzech obrządków: łacińskiego oraz syromalabarskiego i syromalankarskiego – postanowili spotykać się częściej, aby wspierać „wspólnotę i braterstwo” między przywódcami kościelnymi.
Postanowiono ponadto utworzyć „ekumeniczną federację Kościołów Indii”, a także zwołać w przyszłym roku specjalne ogólnokrajowe zgromadzenie ekumeniczne w celu wspólnych obchodów Roku Jubileuszowego oraz 1700. rocznicy I Soboru Powszechnego, który w 325 r. obradował w Nicei (dzisiejsza Turcja) i ogłoszenia na nim Nicejskiego Wyznania Wiary. Jak nietrudno się domyślić, główny temat obrad tegoż soboru, jakim było przeciwstawienie się fałszowaniu nauki Kościoła przez arian, zostanie zlekceważony, pominięty czy wręczy „wygumkowany” ze świadomości uczestników.
Źródło: KAI
oprac. FO
Indie: hinduistyczni nacjonaliści chcą usunięcia Pisma Świętego z programu zajęć dla uczniów szkół