„To wy powinniście znaleźć się na pierwszych stronach gazet i portali internetowych. To o was powinni napisać: «To są bohaterowie, to są ludzie, którzy pozostali wierni danemu słowu». To wy powinniście tam być zamiast tych, którzy przyrzekli miłość, i w przysiędze tej nie wytrwali, czy duchownych, który zdradzili swoje powołanie” – mówił abp Józef Guzdek do małżeństw celebrujących rocznice ślubu. Na doroczną uroczystość do archikatedry białostockiej przybyło ponad 60 par z terenu archidiecezji. Podczas Eucharystii odnowili oni swoje przyrzeczenia z dnia zawarcia sakramentu małżeństwa.
–Przed laty ślubowaliście sobie wzajemną miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Aby konsekwentnie, do końca wypełnić zobowiązania podjęte w czasie sakramentalnych zaślubin, potrzeba niemałej odwagi. Wspólnotę małżeńską i rodzinną należy budować na fundamencie prawdy, wszak w czasie zaślubin przyrzekaliście sobie nie tylko miłość, wierność, ale także uczciwość małżeńską. Gdy pojawi się jakiś błąd, zagoszczą negatywne emocje, trzeba być na tyle uczciwym, by mieć odwagę pierwszemu przeprosić i wyciągnąć rękę do zgody – mówił metropolita.
Dodał także, że „w budowaniu trwałego małżeństwa i rodziny potrzebna jest odwaga, aby dostrzegać w drugim dobro, cieszyć się nim, mówić o nim i okazywać sobie dowody wzajemnej wdzięczności”.
Wesprzyj nas już teraz!
Odwołując się do przypowieści o synu marnotrawnym, lub inaczej – o miłosiernym ojcu, wskazywał: „Drodzy małżonkowie, to, że tu jesteście dowodzi, że naśladujecie odwagę miłosiernego Ojca, który kocha. Kocha bezwarunkowo. Potrafi przebaczyć, przyjąć i rozpocząć wszystko od nowa. Dowodzi tego, że w waszym życiu małżeńskim naśladujecie odwagę syna marnotrawnego, który miał odwagę stanąć w prawdzie. To jest warunek waszego sukcesu, którego bardzo wam dzisiaj gratuluję. Chcę wam również podziękować za to, że unikacie postawy starszego brata z przypowieści. Tego, który był pamiętliwy, zazdrosny, myślał jedynie o sobie i nie był zdolny do przebaczenia. Takiej odwagi trzeba się wystrzegać, bo ona prowadzi donikąd”.
Stwierdził, że spotkanie z jubilatami może przekonać młodych, że zbudowanie trwałego małżeństwa fundamencie prawdy i miłości, z Bożą pomocą, jest możliwe.
–To wy powinniście znaleźć się na pierwszych stronach gazet i portali internetowych. Powinni o was napisać: «To są bohaterowie, to są ludzie, którzy pozostali wierni danemu słowu». To wy powinniście tam być zamiast tych, którzy przyrzekli miłość, i w przysiędze tej nie wytrwali, czy duchownych, który zdradzili swoje powołanie – mówił, dziękując małżonkom za świadectwo ich życia, wierności małżeńskiej, życząc im Bożego błogosławieństwa na dalsze wspólne lata.
Po homilii małżonkowie w obecności abp Guzdka odnowili swoje przyrzeczenia z dnia ślubu, zaś po zakończonej Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlili się Litanią Loretańską. Następnie zawierzali Bogu swoje małżeństwa i rodziny w modlitwie indywidualnej przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Źródło: KAI
Czytaj także:
„I ślubuję Ci”. Znamy hasło i datę ogólnopolskiego Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny