Dzisiaj

Bp Athanasius Schneider krytykuje abp. Viganò. Przestrzega jednak przed jego ekskomunikowaniem

Biskup Athanasius Schneider przestrzega przed obłożeniem abp. Carlo Marii Viganò karą ekskomuniki. Kazachski hierarcha wskazał, że abp Viganò nie powinien używać tak obraźliwego języka względem papieża; jednak jego ekskomunikowanie może zaostrzyć podziału w Kościele.

Stolica Apostolska zamierza nałożyć na abp. Carlo Marię Viganò karę, prawdopodobnie – karę ekskomuniki. Taka jest sankcja przewidziana za przestępstwo schizmy, które zarzucono mu w piśmie z 11 czerwca wydanym przez Dykasterię Nauki Wiary. Abp Viganò odrzucił prawomocność pontyfikatu papieża Franciszka, twierdząc, że przyjął on tron św. Piotra z intencją szkodzenia Kościołowi i dlatego nigdy nie był prawdziwym papieżem. Ponadto Watykan zarzuca mu zerwanie komunii z Kościołem katolickim oraz odrzucenie II Soboru Watykańskiego. Abp Viganò przyznaje się do większości zarzutów, oprócz zerwania komunii z Kościołem. Twierdzi, że jest z Kościołem w jedności, ale otwarcie stwierdza, że nie jest w jedności z Franciszkiem i wcale nie chce w niej być, ze względu na różnorodne działania Franciszka.

Bp Athanasius Schneider uważa jednak, że abp Viganò nie powinien zostać wyłączony ze wspólnoty Kościoła przez nałożenie kary ekskomuniki.

Wesprzyj nas już teraz!

Myślę, że papież postąpiłby mądrze i roztropnie, jeżeli nie ekskomunikowałby abp Viganò – stwierdził w rozmowie z Religion News Service. Według bp. Schneidera ekskomunikowanie abp. Viganò „jeszcze bardziej pogłębi podziały”.

Ubolewam, że abp Viganò używa obraźliwego języka. Nie jest to budujące ani pomocne – wskazał, dodając, że prosił swego czasu hierarchę, by nie wyrażał się w obraźliwy sposób o papieżu.

Według bp. Athanasiusa Schneidera abp Viganò popełnia zresztą błąd, głosząc, że Franciszek nie jest papieżem.

Jest w błędzie, bo wyznaje nową teorię o prawdopodobnej nieważności wyboru Franciszka – stwierdził, dodając, że teoria abp. Viganò „nie ma podstawy”.

To słuszne stwierdzenie, bo abp Viganò powołuje się na intencje Franciszka, tymczasem z oczywistych przyczyn nie może tych intencji znać.

Według bp. Schneidera istnieje podstawa kanoniczna do ukarania abp. Viganò, ale byłoby lepiej odstąpić od ekskomuniki – dla dobra jedności Kościoła.

Źródło: religionnews.com

Pach

Sprawa arcybiskupa Viganò. Czy powinien zostać ekskomunikowany?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie