31 lipca 2017

Bp Guzdek: trzeba robić rachunek sumienia i pytać o wierność wartościom, za które ginęli powstańcy

(Biskup polowy WP Józef Guzdek. fot. Irek Dorozanski / FORUM)

Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności. Przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały – mówił podczas Mszy Świętej na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć uczestników Powstania Warszawskiego w przeddzień 73. rocznicy jego wybuchu.

 

Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą. We Mszy Świętej uczestniczyło liczne grono kombatantów, żołnierzy i uczestników Powstania Warszawskiego. Obecny był marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. We Mszy Świętej uczestniczyli generałowie WP oraz komendanci i funkcjonariusze służb mundurowych. Wspólna modlitwa zgromadziła harcerzy, przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańców Warszawy, z których wielu przyniosło biało-czerwone flagi i opaski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mszę koncelebrowali abp Henryk Hoser (biskup diecezji warszawsko-praskiej), bp Michał Janocha (biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej), kapelani wojskowi, harcerzy i skautów oraz duchowni obydwu warszawskich diecezji.

 

W homilii bp Guzdek podkreślił, że Powstańcy pytani o swój „wolnościowy zryw najczęściej odpowiadają, że czuli wewnętrzny nakaz podjęcia walki”, a „honor nie pozwalał im pozostać uległymi wobec okupanta”. Ordynariusz wojskowy zauważył, że jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania pamięci o Powstaniu Warszawskim. Przywołał słowa wypowiedziane pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa: „Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei; których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli, kim są”.

 

Zdaniem bp. Guzdka nie wystarczy sama pamięć o powstaniu i jego bohaterach. – Trzeba dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności i współdziałania żołnierzy i ludności cywilnej, duchownych, harcerzy, ludzi młodych, a nawet dzieci w walce z niemieckim okupantem. Tylko dzięki wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni! – powiedział.

 

Biskup polowy zaapelował o budowanie jedności społecznej i narodowej oraz tworzenie wspólnoty. Przypomniał też, że papież Franciszek docenił jedność Polaków w chwilach najtrudniejszych. – Pragnienie powstańców i nasze współbrzmi z tym, co przed rokiem na Jasnej Górze powiedział papież Franciszek. Najpierw przypomniał nam, że „polski naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności”. A później, stojąc przed obliczem Czarnej Madonny, prosił dla nas: „niech Matka (…) zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli” – przypomniał słowa papieża bp Guzdek.

 

Czy wolno zlekceważyć pouczenie papieża Franciszka? Czy można przejść obojętnie wobec apelu uczestników powstania o jedność w narodzie? Trzeba robić rachunek sumienia i pytać o wierność wartościom, za które oni ginęli i którymi kierowali się w chwilach najcięższej próby – zaapelował.

 

Hierarcha podkreślił, że chcąc budować jedność, należy koniecznie obudzić jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo i podejmowany czyn. – Tylko słowa mądre, osadzone na fundamencie prawdy, wypowiadane ze spokojem, przyczyniają się do budowania mostów pomiędzy ludźmi i wytyczania wspólnych dróg. To z nich zrodzą się dobre czyny – powiedział.

 

Biskup polowy podkreślił, że „różnice i spory nie mogą przesłonić dobra nadrzędnego, na które wskazują nam dziś warszawscy powstańcy – dobra narodu i Ojczyzny”. – Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności. Przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały – powiedział.

 

Na koniec bp Guzdek raz jeszcze zachęcił, aby wspominając Powstanie Warszawskie budować jedność i zgodę. – Oddajmy hołd powstańcom nie tylko przez modlitwę, zapalenie zniczy i chwilę ciszy, ale podejmując czyn niezwykły jakim jest budowanie narodowej jedności. Oby nas wszystkich ten cel połączył – „ku przyszłości”, w trosce o naszą Ojczyznę – zachęcił.

 

Po liturgii rozpoczął się apel poległych, a następnie koncert z „Chłopcy z tamtych lat” z muzyką przedwojennej i okupowanej Warszawy.

 

 

KAI

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie