Koptowie po 20 latach zawiesili dialog ze Stolicą Apostolską. To efekt deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans o błogosławieniu par homoseksualnych. Pojawia się teraz więcej szczegółów sprawy.
Koptyjski Kościół Prawosławny nawiązał dialog z Kościołem katolickim dwadzieścia lat temu. W pierwszych latach pontyfikatu Franciszka dialog rozwijał się dobrze. W 2014 roku koptyjski patriarcha Tawardos II zaproponował Franciszkowi ustalenie wspólnej daty Wielkanocy. W 2023 roku Franciszek włączył do Martyrologium Romanum 21 męczenników koptyjskich, których zamordowali islamiści w Libii.
7 marca na koptyjskim synodzie biskupi podjęli decyzję o zawieszeniu dialogu z Kościołem katolickim ze względu na deklarację Fiducia supplicans. Koptowie uznali, że Watykan po prostu „zmienił stanowisko” w kwestii homoseksualizmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Koptyjscy biskupi w swoim oświadczeniu wskazali, że nie wolno lekceważyć praw, jakie Pan Bóg nadał człowiekowi. Wskazali, że homoseksualiści, którzy akceptują własne skłonności i nie chcą się nawrócić, żyją niejako w stanie cudzołóstwa. Jakakolwiek aktywność seksualna poza małżeństwem jest godna potępienia, zaznaczyli, dodając, że nie można uzasadniać homoseksualizmu „kontekstem kulturowym”. Koptowie, podkreślili, wierzą w prawa i wolności człowieka. Te prawa i wolności muszą mieć jednak swoją miarę – nie są absolutne, to znaczy, nie mogą naruszać praw samego Boga.
Koptyjski Kościół Prawosławny nie jest związany ani z Patriarchatem Moskwy, ani z Patriarchatem Konstantynopola. Utrzymuje jedność z Kościołami Prawosławnymi w Etiopii, Armenii, Erytrei czy Syrii, będąc tym samym jednym z tak zwanych Wschodnich Kościołów Prawosławnych. Zasadniczą różnicą doktrynalną pomiędzy Kościołem katolickim a Koptami jest kwestia dwóch natur w Chrystusie; Koptowie skłaniają się ku monofizytyzmowi, to znaczy uznania tylko jednej natury i jako tacy odrzucają nauczanie Soboru Chalcedońskiego z 451 roku.
Źródło: ncregister.com
Pach
PAPIEŻ PODZIAŁÓW. JAK FRANCISZEK ZERWAŁ DIALOG EKUMENICZNY || NA STRAŻY