20 stycznia 2024

Dwa razy oddał życie za wiarę. Poznaj świętego Sebastiana – patrona czasów zarazy

(Po Hansie von Aachen, Public domain, via Wikimedia Commons)

Sebastian był wysoko postawionym żołnierzem Rzymu. Dowodził oddziałem strzegącym bezpieczeństwa samego cesarza. Jednak ważniejsza dla niego była miłość do Chrystusa. Dla Pana dwukrotnie poddał się egzekucji. Wspomnienie św. Sebastiana celebrujemy 20 stycznia.

1.Chrześcijański wojownik

Sebastian żył w drugiej połowie III wieku w Galii. Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny, dlatego szybko wspinał się po szczeblach kariery wojskowej, tak że już w młodym wieku został mianowany dowódcą straży przybocznej Dioklecjana, cesarza Rzymu. Już wówczas był chrześcijaninem, jednak jak doszło do przyjęcia przez Sebastiana wiary chrześcijańskiej, zakrywa to mgła tajemnicy.

Wesprzyj nas już teraz!

2.Najlepszy ochraniarz cesarza

Cesarz, który krwawo prześladował chrześcijan, bardzo cenił sobie Sebastiana, jako najlepszego ochroniarza. Nie wiedział oczywiście, że jest on wyznawcą Chrystusa. Sebastian nie ujawniał mu prawdy, gdyż będąc w łasce u cesarza, mógł odwiedzać w więzieniach swoich współwyznawców chrześcijan i umacniać ich w wierze. Jakub z Veragine opowiada w żywotach świętych, zatytułowanych „Złota legenda”, iż Sebastian umocnił w wierze m.in. bliźniaków Marka i Marcelina, którzy pod presją widma męczeńskiej śmierci, chcieli się wyrzec Chrystusa.

3.Skazany za wiarę w Chrystusa

Właśnie ta akcja ewangelizacyjna Sebastiana, skierowana wobec bliźniaków, zdecydowała o jego męczeńskiej śmierci. Bowiem do cesarza donieśli na Sebastiana strażnicy więzienni. Dioklecjan wezwał do siebie swojego ulubionego ochraniarza i zapytał go czy to prawda, że jest on chrześcijaninem. Sebastian postanowił nie kryć się z tym dłużej. Przyznał się do swojej wiary, a do tego miał powiedzieć cesarzowi, iż „modli się do Boga o zbawienie Rzymu”. Kiedy Dioklecjan, krwawy prześladowca chrześcijan, usłyszał te słowa, wpadł w gniew i skazał Sebastiana na karę śmierci.

4.Przeżył własną egzekucję

Wyrok na Sebastianie wykonali łucznicy. Najpierw przywiązali go do kamiennego słupa na środku placu zwanego Marsowym Polem, a potem przeszyli jego ciało strzałami. Uznawszy, że skazaniec nie żyje, odeszli. Okazało się jednak, że Sebastian przeżył tę egzekucję. Uratowały go pobożne chrześcijanki, które opatrzyły jego rany i postawiły go na nogi. Ocalony żołnierz zamiast skryć się gdzieś dobrze przed cesarzem, postanowił zrobić coś zupełnie odwrotnego. Pewnego razu, stanął przed imperatorem Rzymu i oskarżył go, chcąc poruszyć jego sumienie, o wszystkie zbrodnie popełnione przez Dioklecjana na niewinnych chrześcijanach. 

5.Święty Sebastian spoczął obok apostołów

Niestety to nie nawróciło zatwardziałego serca cesarza. Tym razem kazał swoim siepaczom zabić Sebastiana ciężkimi pałkami. Tej egzekucji Sebastian nie przeżył. Aby zbezcześcić zwłoki świętego męczennika i ukryć je przed chrześcijanami, nieludzki cesarz polecił je utopić w miejskiej kloace. Dioklecjan myślał, że jego podły pomysł zatrzyma kult męczennika. Bardzo się pomylił. Sebastian ukazał się św. Łucji i powiedział jej, gdzie jest jego ciało. Prosił, aby pochowano go w katakumbach, obok apostołów. Tak też się stało.

6.Święty Rzymu i Francji

Św. Sebastian cieszy się wielką czcią w całym Kościele. Należy do najbardziej znanych świętych. Miasto Rzym uczyniło go jednym z trzech swoich głównych patronów. Natomiast papież Eugeniusz II (824-827) podarował znaczną część relikwii św. Sebastiana św. Medardowi do Soissons (biskupowi z terenów obecnej Francji). Dlatego właśnie we Francji św. Sebastian jest, od czasów średniowiecza, szczególnie mocno czczonym patronem i orędownikiem. Św. Sebastian został zaliczony przez władze Kościoła do zaszczytnego grona Czternastu Wspomożycieli. Nad grobem męczennika wybudowano kościół pod jego wezwaniem – to obecna bazylika św. Sebastiana za Murami w Rzymie.

7.Patron czasów zarazy

W średniowieczu, podczas straszliwej zarazy, która dotknęła Rzym i Pawię, papież miał sen, że zaraza nie ustanie póki w Pawii, w kościele pw. św. Piotra w Okowach, nie zostanie wybudowany ołtarz św. Sebastiana. Kiedy ołtarz wzniesiono i konsekrowano, zaraza rzeczywiście ustąpiła. Dlatego św. Sebastian został patronem m.in. osób dotkniętych  chorobami zakaźnymi. O jego wstawiennictwo proszono, pod jego patronatem budowano kościoły i ołtarze, szczególnie podczas epidemii nawiedzających co jakiś czas Europę i inne części świata.  

8.Patron strzelców

Sebastian jest patronem Niemiec, inwalidów wojennych, chorych na choroby zakaźne, kamieniarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rusznikarzy, strażników, strzelców, rannych i żołnierzy. Poświęcono mu liczne i wspaniale dzieła. Jego męczeństwo natchnęło wielu artystów – malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i muzyków tej miary, co Messina, Rubens, El Greco, Veronese, Ribera, Guido Reni, Giorgetti, Debussy.

Źródła – Święty na każdy dzień, brewiarz.pl, niedziela.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie