26 października 2023

„Interwencje Zachodu przyniosły anarchię i kolejne wojny”. Franciszek o zgubnych skutkach „eksportu demokracji” na Bliski Wschód

(Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI. Dostawca: PAP/EPA.)

Papież Franciszek skrytykował model sztucznego, siłowego instalowania liberalnej demokracji w krajach z innych kręgów kulturowych, co prowadzi do chaosu i destrukcji.

W nawiązaniu do najnowszej historii państw Bliskiego Wschodu, w tym niektórych afrykańskich, papież stwierdził, że to, co wydarzyło się w Libii i Iraku pokazuje, że „nie wolno nam eksportować demokracji”.

Franciszek odpowiedział, że chaos, jaki zapanował na wymienionych obszarach, spowodowały po części „niepowodzenia Zachodu w jego próbie zaimportowania własnego typu demokracji do niektórych krajów na całym świecie”.

Wesprzyj nas już teraz!

Wypowiedzi papieża opublikowała włoska gazeta La Stampa. Cytaty pochodzą z opublikowanej w tym tygodniu książki dziennikarzy Franceski Ambrogetti i Sergio Rubina pod tytułem You Are Not Alone: ​​Challenges, Answers, Hopes („Nie jesteście sami: wyzwania, odpowiedzi, nadzieje”).

Autorzy pytali m.in. o „odpowiedzialność krajów najbardziej rozwiniętych” za chaos, jakiego doświadczają inne narody.

Myślimy o Libii, którą – jak się wydaje – mogą sterować jedynie bardzo silne osobowości, takie jak Kaddafi – powiedział Franciszek. – Pewien Libijczyk powiedział mi, że kiedyś miał tylko jednego Kaddafiego, a teraz ma ich 53 – dodał.

Z kolei wojnę w Iraku określił papież jako „prawdziwą hańbę” i „jedno z najgorszych okrucieństw”.

Pokonanie przez armię Stanów Zjednoczonych wojsk Saddama Husajna oraz obalenie dyktatora doprowadziło między innymi w konsekwencji do znacznego nasilenia się przemocy na tle religijnym.

Saddam Husajn z pewnością nie był aniołkiem, wręcz przeciwnie – zastrzegł Franciszek. – Ale Irak był dość stabilnym krajem – dodał.

„Papież zaznaczył, że nie broni Kadafiego ani Husajna. Jednak, jak argumentował, po wspomnianych konfliktach nastała regularna anarchia i inne wojny” – relacjonuje portal National Catholic Register.

Dlatego uważam, że nie wolno nam eksportować naszej demokracji do innych krajów, ale mamy pomagać im w rozwoju procesu dojrzewania demokracji zgodnie z ich własnym charakterem – powiedział Franciszek. – Nie prowadźcie wojny, aby zaimportować demokrację, której ich narody nie są w stanie zasymilować – wezwał.

Jak zauważył Franciszek, niektóre kraje, takie jak monarchie, „prawdopodobnie nigdy nie zaakceptują demokracji”,  ale w takich przypadkach same narody „mogą przyczynić się do zapewnienia [swojego] większego uczestnictwa”.

Jako jeden z negatywnych skutków ingerencji Zachodu w relacje bliskowschodnie papież wymienił powstanie Państwa Islamskiego.

 

Źródła: ncregister.com, PCh24.pl

RoM

 

Co naprawdę kryje się za „dobrodziejstwami” zrównoważonego rozwoju? Zakończył się XX Kongres Konserwatywny

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie