Sekretarz Synodu Biskupów kard. Mario Grech zachwala „doświadczenie” żonatych księży. Pochwała została wygłoszona na krótko przed rozpoczęciem Synodu o Synodalności; przyszłość kapłaństwa jest jednym z tematów szeroko dyskutowanych w ramach obrad synodalnych.
Do kardynała napisała Latynoamerykańska Federacja Księży Żonatych (Federación Latinoamericana de Sacerdotes Casados). Jej prezesem jest Sebastián Cózar Gavira z Chile.
Według hiszpańskojęzycznego portalu „Religion Digital” purpurat odpisał zapewniając, że docenia „doświadczenia i perspektywy” tej grupy. Stwierdził, że ich udział w obradach Synodu o Synodalności w październiku tego roku nie jest już możliwy, bo wszyscy uczestnicy zostali ustaleni wcześniej; zadeklarował jednak, że ich idee zostaną wysłuchane podczas synodu. „Pan wie, jak można uczynić słyszalnym w Auli Synodalnej wasze wołanie” – stwierdził.
Wesprzyj nas już teraz!
Stowarzyszenie napisało do kardynała Grecha pod koniec sierpnia, wskazując, że – zdaniem jego członków – celibat powinien być w Kościele katolickim opcjonalny oraz prosząc o możliwość zabrania głosu podczas obrad synodalnych. Księża stwierdzili, że doceniają celibat jako „dar dla Kościoła”, ale uważają, że nie powinien być obowiązkowy.
Kard. Mario Grech jest Maltańczykiem; od kilku lat sprawuje funkcję sekretarza generalnego Synodu Biskupów i stąd jest głównym organizatorem Synodu o Synodalności. Jako biskup Malty wspierał w przeszłości walkę z plagą rozwodów; kiedy jednak papież Franciszek ogłosił „Amoris laetitia”, Grech poparł udzielanie Komunii świętej rozwodnikom w powtórnych związkach, co opisał w specjalnym dokumencie dla swoich wiernych.
Wcześniej pozytywnie o wprowadzeniu w Kościele katolickim dobrowolnego celibatu wypowiedział się maltański arcybiskup Charles Scicluna. W rozmowie z „Times of Malta” stwierdził, że wielu księży prowadzi podwójne życie i wprowadzenie opcjonalności celibatu mogłoby rozwiązać ten problem.
O wprowadzeniu w Kościele opcjonalnego kapłaństwa mówi się od 2019 roku, kiedy odbywał się Synod Amazoński. Ojcowie tego Synodu zaapelowali do papieża Franciszka o możliwość wyświęcania na księży w Amazonii tzw. viri probati, czyli „sprawdzonych” żonatych mężczyzn. Propozycja była wspierana przez środowiska niemieckojęzyczne; biskupi austriaccy i niemieccy deklarowali, że chcieliby wprowadzić to samo w swoich krajach. Franciszek nie skłonił się jednak do pozytywnego rozpatrzenia apelu; temat jednak nie zniknął i jest intensywnie dyskutowany na Synodzie o Synodalności, podobnie jak inne, pokrewne zagadnienie – diakonat kobiet. Kard. Mario Grech sugerował w przeszłości, że dopuszczenie kobiet do diakonatu byłoby zgodne z wolą Bożą.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach