Podczas homilii z okazji Dnia Patrona Warszawy, błogosławionego Władysława z Gielniowa kard. Nycz zwracał uwagę na wykształcenie tego duchownego. Jak podkreślał hierarcha, w dzisiejszych realiach opinia publiczna coraz częściej kieruje się emocjami, a na rozumność pozostawia się coraz mniej miejsca.
Centralnym momentem uroczystych obchodów Dnia Patrona Warszawy, bł. Władysława z Gielniowa, była Msza św. sprawowana w kościele pod jego wezwaniem na warszawskim Ursynowie. Najświętszej Ofierze z udziałem licznych wiernych a także przedstawicieli władz przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W czasie liturgii, tradycyjnie już, odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich parafian obchodzących swoje jubileusze.
W homilii kard. Nycz przypomniał postać bł. Władysława z Gielniowa. Zwrócił uwagę na dwa aspekty jego życia – był osobą jak na ówczesne czasy wyjątkowo wykształconą oraz w swojej misji duszpasterskiej koncentrował się na rozważaniu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie racjonalności, zwłaszcza w świecie, który coraz bardziej przesuwa akcenty z racjonalności ku emocjom. – Jednym z objawów tego jest ogromna emocjonalność w życiu społecznym, politycznym i w życiu codziennym młodych ludzi, czego wyrazem są m.in. media, zwłaszcza społecznościowe – mówił.
Nawiązując do niedzielnej Ewangelii purpurat pytał o to, czy ludzie dziś myślą o swoim życiu w kategoriach służby. Jak podkreślił wielkie pytania o postawę służby rodzą się, gdy patrzymy na domy opieki dla osób starszych czy też dramatyczne wskaźniki demograficzne.
W oparciu o doświadczenie 17 lat przewodniczenia uroczystościom odpustowym w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, zwrócił uwagę, że można obserwować pewien proces zmian, które następują. Wyrazem tego jest mniejsza liczba wiernych, dzieci, jubileuszy małżeńskich ale też brak takiego, jak niegdyś zaangażowania władz miasta. W tym kontekście wyraził wdzięczność za obecność władz dzielnicy i wszystkich zebranych. Szczególnie podziękował małżonkom. – Bądźcie znakiem dla współczesnych – że można i trzeba być razem przez wiele lat – prosił.
Wesprzyj nas już teraz!
Po homilii, zgodnie z parafialną tradycją nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich par obchodzących swoje okrągłe jubileusze, wśród których znalazła się nawet para świętująca 60-lecie ślubu.
Po Najświętszej Ofierze nastąpiło procesyjne przejście pod pomnik bł. Władysława z Gielniowa na placu przed kościołem. Kard. Nycz odmówił modlitwę przez jego wstawiennictwo a następnie pod pomnikiem złożono wieńce: od Senatu RP, od władz Warszawy, władz Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli wojska, władz Dzielnicy Ursynów, Dzielnicy Mokotów, parlamentarzystów i radnych.
Eucharystia w kościele pw. bł. Wałdysława z Gielniowa była centralnym punktem świętowania Dnia Patrona Warszawy. Wcześniej otwarty został targ folklorystyczny z tradycyjnymi wyrobami i regionalnymi przysmakami. Po Mszy św. odbył się kiermasz, koncerty oraz potańcówka.
KAI/oprac. FA