„Życie ludzkie jest podstawowym prawem człowieka, jest gwarantem podstawowych wartości społecznych: godności, wolności, a także sprawiedliwości oraz solidarności” – mówił Jarosław Kniołek podczas czwartkowej konferencji prasowej, poświęconej zbliżającym się Marszom dla Życia i Rodziny.
Pierwsza część spotkania dotyczyła samej idei marszów, które są przede wszystkim wielkim świętem rodziny. Poza tym, stanowią okazję, aby publicznie manifestować radość z jej posiadania oraz dają możliwość spotkania się w szerokim gronie osób, które podzielają te same wartości.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizatorzy zapewniają, że zarówno podczas samych marszów, jak i podczas Rodzinnych Pikników, nie zabraknie atrakcji i serdecznej atmosfery. Jak mówi Jarosław Kniołek, koordynator Marszów dla Życia i Rodziny, „Marsz jest doskonałą okazją do wyrażenia postawy poparcia dla zagwarantowania poszanowania instytucji rodziny. Jest również apelem do osób sprawujących władzę o tworzenie – kulturowej, społecznej i ekonomicznej – przestrzeni dla rozwoju rodziny oraz wychowania kolejnych pokoleń”.
Jak podają statystyki, dla 92 proc. Polaków życie rodzinne jest największą wartością i miernikiem spełnienia oczekiwań życiowych. Jednakże zarazem, według badań CBOS, tylko 9 proc. Polaków jest zadowolonych z prowadzonej przez państwo polityki prorodzinnej. Zdecydowanej większości dorosłych obywateli zależy na tym, aby rodzina była w centrum zainteresowania państwa. Niestety politycy nie traktują tego jako priorytet swoich działań. Dlatego podczas tegorocznych marszów rozpocznie się kampania, która będzie miała na celu zachęcenie decydentów do tworzenia polityki prorodzinnej. Organizatorzy będą zbierać podpisy pod projektem ustawy o ochronie i opiece nad rodziną (tzw. bon wychowawczy).
„W Polsce nie ma myślenia prorodzinnego. Nasze dobro narodowe, czyli dzietność, traktujemy jak towar eksportowy. Trudno się dziwić młodym ludziom, że zakładają rodziny poza granicami naszego kraju. Jak widzimy, taka sytuacja jest rządzącym obojętna, dlatego musimy przejść do działania i wziąć sprawy w swoje ręce. Jako obywatele mamy narzędzia i możliwości, by zmienić obecny stan rzeczy” – wyjaśnia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Celem proponowanej ustawy jest faktyczne umacnianie rodziny, czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi.
Kontekst dla tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny stanowi bardzo zła sytuacja demograficzna w kraju. Późne zawieranie małżeństw, wysoka liczba rozwodów, konsumpcyjne nastawienie do życia, oraz akceptacja antykoncepcji sprawiają, że pod względem dzietności Polska znajduje się na 211 miejscu wśród 222 państw, w których taka statystyka jest prowadzona. Prognozy specjalistów wskazują, że za 40 lat będzie nas już zaledwie 32 mln. W związku z powyższym, organizatorzy na hasło tegorocznych marszów wybrali słowa: „Kierunek: Rodzina”. Ma to być swego rodzaju drogowskaz dla nas samych, abyśmy w życiu codziennym pamiętali, że rodzina powinna być priorytetem naszych działań i decyzji, oraz dla rządzących, gdyż to właśnie oni w myśl 18 art. Konstytucji, powinni otoczyć instytucję rodziny opieką i ochroną.
Małgorzata Owczarska z Fundacji Życie, koordynatorka marszów w woj. łódzkim, podkreśliła znaczenie wsparcia Ruchu Marszowego przez znane postacie ze świata mediów, które co roku zapraszają do wzięcia udziału w największym krajowym święcie rodziny. Zaznaczyła również, że ideę marszów popierają środowiska akademickie na czele z rektorami uczelni wyższych.
Na zakończenie spotkania, Jarosław Kniołek zaprezentował dane statystyczne mówiące o zwiększającej się frekwencji podczas Marszów dla Życia oraz o niezwykłym rozwoju samego Ruchu Marszowego. W 2011 r. marsze zorganizowano w 16 ośrodkach. W zeszłym roku Polacy przeszli ulicami 50 miast. W najbliższą niedzielę marsze odbędą się w ponad 100 miastach. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w tym wielkim święcie rodziny, licząc co najmniej na podwojenie frekwencji z ubiegłego roku.
Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się w całej Polsce w najbliższą niedzielę – 26 maja. Centralny warszawski marsz rozpocznie się o godzinie 12 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Przejdzie ulicami Starego Miasta, aż do Parku Saskiego, gdzie odbędzie się Piknik Rodzinny. Honorowy Patronat nad niedzielnym świętem rodziny objęli kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko–praskiej.
Paweł Ozdoba