18 września 2024

Kościół czy NGOs? Z Gniezna wyruszy „pielgrzymka ekumeniczna dla sprawiedliwości klimatycznej”

Od momentu pozyskania Stolicy Apostolskiej dla oenzetowskiego programu Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r., w Kościele obserwujemy mnogość inicjatyw o nominalnie religijnych charakterze, jednak obliczonych głównie na promocję agendy klimatycznej. Jedną z nich jest „ekumeniczna pielgrzymka” z Gniezna do Berlina, której w tym roku przyświeca refleksja nad optymalnym zużyciem zasobów i energii.

Inicjatywa została przygotowana przez Polską Radę Ekumeniczną we współpracy z niemiecką Bazą Pielgrzymkową Paryż 2015 (Pilgerbasis Paris 2015) oraz partnerami z regionów, które „pielgrzymka” odwiedzi. Wydarzeniu patronuje Ekumeniczna Sieć Współpracy na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej.

Uczestnicy „pielgrzymki” rozpoczną swoją drogę 21 września 2024 r. podczas ekumenicznych obchodów Czasu dla Stworzenia w Gnieźnie, w siedzibie prymasa Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Po 21 etapach „pielgrzymi” dotrą do Berlina, gdzie następnego dnia odbędą się spotkania z politykami i ekumeniczne nabożeństwo końcowe.

„8. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej w szczególności zajmie się kwestią wystarczalności: Jaki jest właściwy poziom naszego zużycia energii i zasobów, aby wszyscy mieli możliwość dobrego życia?” – czytamy na stronie inicjatywy.

Choć „pielgrzymka dla sprawiedliwości klimatycznej” formalnie jawi się jako wydarzenie o charakterze religijnym, w rzeczywistości – jak przyznają sami autorzy – dotyczy celów stricte świeckich. „Poprzez pielgrzymki na globalne szczyty klimatyczne chcemy zwracać uwagę na globalne wymiary zmian klimatu i dalej przyczyniać się do postępów w dyskursie wokół kwestii sprawiedliwości (sprawiedliwa dystrybucja, równoważenie obciążeń)” – czytamy na stronie organizatora.

„Idea pielgrzymki daje możliwość wybrania się w drogę z różnymi osobami i uwrażliwienia się na zagadnienie sprawiedliwości klimatycznej. W mediach chcemy prowadzić skuteczną kampanię PR. Ponadto należy pozyskać możliwie wiele osób wspierających katalog postulatów, który przedstawia horyzont oczekiwań ruchu ekumenicznego i światowego Kościoła wobec szczytów klimatycznych” – napisano.

Źródło: pielgrzymkidlaklimatu.pl
PR

Nadchodzi totalne zniewolenie?! Ta publikacja rozwieje wątpliwości – zapraszamy na konferencję

Siedem celów Laudato si’ i rewolucja ekocentrycznaCzęść 2

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie