22 sierpnia 2022

27 sierpnia rozpoczyna się konsystorz. Wśród kardynałów, których kreuje Franciszek, nie brakuje ludzi związanych z ideami postępowymi. Jednym z nich jest abp Leonardo Ulrich Steiner, który optuje między innymi za wprowadzeniem w Kościele w Amazonii tzw. viri probati.

Metropolita Manaus w Brazylii, Leonardo Ulrich Steiner, jest jednym z hierarchów, którzy otrzymają na konsystorzu biret kardynalski. 71-letni kardynał-nominat w rozmowie z portalem Kath.ch ze Szwajcarii stwierdził, że jego kreowanie oznacza wsparcie papieża Franciszka dla realizacji wizji wyrażonej w adhortacji posynodalnej Querida Amazonia. Chodzi tu o przyszłość regionu Amazonii, który miałby być ze strony kościelnej zarządzany bardziej w duchu ekologicznym i wspólnotowym, uwzględniającym ludy rdzenne.

Papieska adhortacja nie przewiduje jednak wprowadzenia kapłaństwa żonatych mężczyzn, na czym szczególnie silnie zależało progresistom przygotowującym w 2019 roku Synod Amazoński.

Wesprzyj nas już teraz!

Według Leonardo Steinera to musi się jednak zmienić. Pytany o viri probati, czyli koncepcję wyświęcania żonatych, powiedział: – Znajdzie się jakaś droga. W rycie łacińskim są wielowiekowe przemyślenia i wyjaśnienia, które mają uzasadnić obowiązek celibatu.

Potrzeby mieszkańców Amazonii mają wskazywać, że obowiązek celibatu trzeba znowu przemyśleć. – Jak możemy na nie odpowiadać, skoro nasze wspólnoty tylko dwa razy w ciągu roku odwiedza ksiądz? – zapytał.

Przed Synodem Amazońskim wskazywano, że można byłoby wprowadzić w Amazonii żonatych mężczyzn, którzy otrzymywaliby święcenia kapłańskie tak, by móc sprawować Eucharystię i udzielać innych sakramentów. Niekoniecznie musieliby udzielać ich wszystkich – zgodnie z ideami jednego z głównych teoretyków koncepcji viri probati, bp. Fritza Lobingera z Aliwal w Republice Południowej Afryki, można byłoby żonatych delegować tylko do niektórych czynności dzisiaj zarezerwowanych dla kapłanów.

Według wielu publicystów papież Franciszek chciał zgodzić się na te idee; miał nawet pierwotnie przygotować odpowiednią wersję adhortacji posynodalnej. Jedna na kilka tygodni przed jej publikacją ogłoszona została książką „Z głębi naszych serc” Benedykta XVI i kardynała Roberta Sarah w obronie dotychczasowego modelu kapłaństwa, z celibatem na czele. Książka ta miałaby odwieść Franciszka od planu udzielenia zgody na viri probati, bo papież obawiałby się pójścia na zbyt otwarty konflikt z krytykami tej koncepcji i stwarzania wrażenia, że dochodzi do swoistej „kłótni papieży”.

Niewykluczone jednak, że z czasem te obawy zejdą na boczny tor. Choć abp Leonardo Ulrich Steiner o tym nie mówił, drogą do wprowadzenia w Amazonii żonatych kapłanów może być opracowanie nowego rytu liturgicznego dla tego regionu. Prace nad tym już trwają; efekty zobaczymy najpewniej dopiero za kilka lat.

Źródła: Katholisch.de, Kath.ch, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie