Po raz pierwszy w historii mniej niż połowa populacji Anglii i Walii określiła się w spisie powszechnym jako chrześcijanie – poinformował we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS. W ciągu 10 lat odsetek chrześcijan spadł o ponad 13 punktów procentowych.
W przeprowadzonym w marcu 2021 r. spisie 46,2 proc. mieszkańców Anglii i Walii – czyli 27,5 mln osób – wskazało na chrześcijaństwo jako wyznawaną religię, podczas gdy 10 lat wcześniej ten odsetek wynosił 59,3 proc. (33,3 mln osób).
Wesprzyj nas już teraz!
O 12 punków proc. zwiększyła się natomiast liczba osób nie wyznających żadnej religii, co było drugą najczęściej udzielaną odpowiedzią – tak się określa 37,2 proc. populacji, czyli 22,2 mln osób. W spisie z 2011 r. było to 25,2 proc. (14,1 mln osób).
Zauważalnie – o 1,2 mln – zwiększyła się liczba muzułmanów, którzy stanowią już 6,5 proc. populacji, podczas gdy 10 lat wcześniej ten odsetek wynosił 4,9 proc. O niespełna 200 tys. wzrosła liczba hinduistów (obecnie 1,0 mln i 1,7 proc.), a o 100 tys. sikhów (ponad 500 tys. i 0,9 proc.).
Najbardziej zróżnicowanym religijnie regionem Anglii jest aglomeracja Londynu, gdzie 25,3 proc. osób wskazało na wyznanie inne niż chrześcijaństwo, zaś najmniej zróżnicowanym jest Południowo-Zachodnia Anglia. Tam przyznający się do niechrześcijańskich wierzeń stanowią 3,2 proc. populacji.
W Walii odsetek osób identyfikujących się jako chrześcijanie jest niższy niż w Anglii – 43,6 proc., zaś jako osoby nie wyznające żadnej religii wyższy – 46,5 proc., co oznacza, że tych drugich jest więcej.
ONS przypomniał, że odpowiedź na pytanie o wyznawaną religię była nieobowiązkowa i zaznaczył, że pytanie dotyczyło identyfikowania się z daną religią, a nie o uczestnictwo w praktykach.
Opublikowane przez ONS dane dotyczą tylko Anglii i Walii, bo w Szkocji i Irlandii Północnej spis przeprowadzają odrębnie tamtejsze urzędy statystyczne, przy czym w Szkocji z powodu tzw. pandemii został on przełożony o rok, ma marzec 2022 r., zatem pełne dane o przynależności religijnej mieszkańców Zjednoczonego Królestwa będą znane dopiero w roku 2023.
Źródło: Bartłomiej Niedziński (PAP)