Firma Seqirus będzie tym razem beneficjentem potężnego zamówienia ze strony Unii Europejskiej na preparaty szczepionkowe przeciwko ptasiej grypie, na którą w całej historii odnotowano oficjalnie około… 500 zgonów.
„Wygląda na to, że Komisja Europejska szykuje się na kolejną pandemię i rezerwuje u producenta aż 40 milionów dawek szczepionki. Pierwsze dostawy już trafiły do zainteresowanych krajów, gdzie zaczynają się akcje szczepień. Do europejskiej umowy przystąpiło już 15 krajów UE” – czytamy w internetowym serwisie „Dziennika Gazety Prawnej”.
Jak wskazuje portal, Unia energicznie zabezpiecza się przeciwko odmianie grypy, „o której wszyscy już zapomnieliśmy”.
Wesprzyj nas już teraz!
Chodzi o transakcję zawartą w imieniu mieszkańców i państw UE przez Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia (HERA). Brukselscy biurokraci zamówili aż 40 milionów sztuk preparatu, kupując od razu 665 tysięcy dawek.
„W tej na razie dobrowolnej transakcji udział wzięło 15 europejskich państw, które stwierdziły, że zbliżającym się zagrożeniem jest ptasia grypa. I chociaż z chorobą tą ludzkość zaznajomiona jest od lat 90. XX wieku i dotychczas na świecie odnotowano niecałych 500 zgonów nią spowodowanych, to nagle wzbudziła ona zainteresowanie brukselskich urzędników. Zapewniają oni jednak, że to tylko profilaktyka” – pisze DGP, cytując Stellę Kyriakides, europejską komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności:
– Dziś ogłaszamy porozumienie w imieniu uczestniczących państw w sprawie zapewnienia dostępu do ponad 40 mln dawek szczepionki przeciwko grypie ptaków. Jesteśmy gotowi podjąć dalsze działania, jeżeli sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości. Nasza Europejska Unia Zdrowotna służy ochronie życia i źródeł utrzymania ludzi, a przygotowanie się na zagrożenia dla zdrowia jest centralnym elementem naszej pracy – stwierdziła.
Na razie eurokraci przekonują, że preparat trafić ma do pracowników ferm drobiarskich, weterynarzy i innych osób stykających się z ptactwem. Specyfik przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych. To preparat będący europejskim „monopolistą” w odniesieniu do ptasiej grypy.
W oficjalnym uzasadnieniu transakcji zderzamy się z klasyczną brukselską nowomową:
„Umowa zapewnia bardziej sprawiedliwy dostęp do konkretnych medycznych środków przeciwdziałania i zwiększa bezpieczeństwo dostaw, a także bardziej zrównoważone ceny dla krajów uczestniczących. Umowa przyczynia się również do gotowości na szczeblu UE na kryzysy lub pandemie w dziedzinie zdrowia publicznego” – napisał Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia.
Źródło: gazetaprawna.pl
RoM