Dzisiaj

Papież przyjął kardynała Fernándeza. Chodzi o nowy, ważny dokument

(fot. Abp. Victor Manuel Fernandez - nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary (fot. prtscr/youtube/ Arquidiócesis de La Plata))

25 marca papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Victora Manuela Fernándeza oraz ks. Armando Matteo, sekretarza sekcji doktrynalnej tejże Dykasterii. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało zdjęcie dokumentujące spotkanie.

Nie podano informacji na temat jego przebiegu, ale wszystko wskazuje na to, że chodzi o ostatnie spotkanie przed publikacją nowego dokumentu. Wcześniej kardynał Fernández zapowiadał, że na początku kwietnia ukaże się tekst poświęcony godności człowieka.

Już na początku marca media informowały, że dokument jest już niemal gotowy. Należy zatem spodziewać się ogłoszenia dokumentu tuż po świętach Zmartwychwstania Pańskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

Wcześniej francuska La Croix International podała, że rzeczony dokument powstał pierwotnie pięć lat temu, za prefektury kard. Luisa Ladarii. Franciszek miał być jednak niezadowolony z kształtu tekstu i zlecił jego gruntowną przebudowę Fernándezowi. Argentyński purpurat pośrednio potwierdził tę relację, przyznając, że dokument „miał kilka wersji”. Według Fernándeza tekst został już opracowany niemal do końca; był dyskutowany na spotkaniach kardynałów i biskupów zaangażowanych w prace Dykasterii Nauki Wiary.

Już w styczniu tego roku kardynał stwierdził, że Dykasteria przygotowuje „bardzo ważny dokument”, który będzie zawierać „ostrą krytykę” niemoralnych tendencji współczesnego społeczeństwa. Tekst ma sprzeciwiać się między innymi tzw. operacjom zmiany płci, surogacji oraz ideologii gender.

W prasie sugerowano, że dokument może nosić tytuł Gaudium vitae.

Według La Croix International pierwotna wersja tekstu dotyczyła niemal wyłącznie zagadnień bioetycznych; w tym sensie chodziłoby o kontynuację czy uaktualnienie instrukcji Dignitas personae z 2008 roku, przygotowanej za prefektury kard. Józefa Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary a ogłoszonej za jego pontyfikatu. Pod kierunkiem kard. Fernándeza do tekstu dodano jednak szereg kwestii „centralnych dla pontyfikatu Franciszka”, jak imigracja czy środowisko naturalne.

Dignitas personae zajmowała się między innymi takimi kwestiami, jak antykoncepcja oraz in vitro; pojawia się pytanie, czy w nowym tekście Dykasterii nie zostanie podjęta próba wprowadzenia zmian w nauczaniu Kościoła, biorąc pod uwagę fakt trwającego od kilku lat zaangażowania Papieskiej Akademii Życia na rzecz „reformy” we wskazanych kwestiach.

Źródła: vatican.va, ncregister.com, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie