29 czerwca 2024

Presja ma sens! Św. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów wracają na wystawę w Muzeum II wojny światowej

(Protest przed Muzeum II wojny światowej, fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum)

Na ekspozycję stałą Muzeum II wojny światowej w Gdańsku powrócą ekspozycje mówiące o św. Maksymilianie Kolbe oraz błogosławionej rodzinie Ulmów. „Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba” – wskazało Muzeum w oświadczeniu.

Kilka dni temu opublikowano informację o skandalicznych decyzjach, które skutkowały uśnięciem z wystawy stałej Muzeum II wojny światowej informacji o św. Maksymilianie Kolbe oraz rodzinie Ulmów. Z wystawy miała zniknąć również historia rtm. Witolda Pileckiego. W obrzydliwy sposób tych decyzji bronił m.in. były dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz twierdząc, że ojciec Kolbe w swoim czasie publikował „jadowite i antysemickie teksty”.

O sprawie usunięcia rodziny Ulmów oraz św. Maksymiliana Kolbe z ekspozycji poinformował jako pierwszy dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Nocą z 24 na 25 czerwca 2024 roku – po cichu, z ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci Polscy Bohaterowie: rotmistrz Witold Pilecki, święty Ojciec Maksymilian Kolbe, po błogosławionej rodzinie Ulmów została czarna ściana” – napisał na portalu X.

Wesprzyj nas już teraz!

Dzięki zdecydowanej presji opinii publicznej, ekspozycje powrócą na swoje pierwotne miejsce. „Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba. Wkrótce historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum. Zostaną one zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami” – brzmi komunikat Muzeum.

Przedstawiciele placówki podkreślają również, że wbrew pierwotnym informacjom z wystawy stałej nie usunięto postaci rtm. Witolda Pileckiego i będzie ona wciąż prezentowana w Muzeum II wojny światowej.

Przeciwko działaniom władz Muzeum usuwających z przestrzeni placówki wybitnych Polaków protestowały tysiące osób – zarówno w Internecie jak i na ulicach podczas publicznych manifestacji. Pikiety w sprawie przywrócenia historii polskich bohaterów do ekspozycji muzealnych odbywały się zarówno w Warszawie jak i w Gdańsku, a także w Markowej, gdzie znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

 

Źródło: polsatnews.pl, PCh24.pl, X.com

WMa

Obrzydliwy wywiad na łamach „Gazety Wyborczej”. Prof. Machcewicz sugeruje, że św. Maksymilian Kolbe był antysemitą

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie