11 września 2024

„Priotytetem jest współpraca wojskowa, nie historia”. Premier Ukrainy o „sporach historycznych” z Polską

(fot. PAP/Vladyslav Musiienko)

Premier Ukrainy Denis Szmyhal wyraził przekonanie, że w kwestii „sporów historycznych” z Polską „idziemy dobrą drogą”. W ocenie polityka rzekomo jest prowadzony dialog między instytutami pamięci narodowej, choć obecnie powinniśmy skupić się na współpracy wojskowej, a nie historii.

Mamy (z Polską) wspólną historię, w której są wspólne zwycięstwa, i nie powinniśmy o tym zapominać. Ale są też smutne karty, o których trzeba mówić szczerze, prawdziwie i spokojnie. (…) Jestem przekonany, że idziemy dobrą drogą, idziemy spokojnie i będziemy to robić dalej, żeby naszą historią nie manipulowali nasi wrogowie – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej w Kijowie.

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna Polsce za pomoc, jaką otrzymuje od pierwszych dni rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Odpowiadając na pytanie w jaki sposób ukraińskie władze zamierzają rozwiązać problem „sporów historycznych” z Polską, Szmyhal wyjaśnił, że dialog na ten temat cały czas trwa. Prowadzą go – jak przekonywał – Instytuty Pamięci Narodowej w obu krajach.

Cały czas podejmujemy kroki na rzecz porozumienia. Chcielibyśmy ten problem bardzo szybko rozwiązać. (…) Są pewne postępy po obu stronach. Teraz, w czasie wojny, nie jest to oczywiście priorytetem. Priorytetem jest współpraca wojskowa – podkreślił premier Ukrainy.

Rząd w Kijowie konsekwentnie odmawia przeprowadzenia ekshumacji ofiar ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Choć z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego w 2023 r. miały rozpocząć się ekshumacje pomordowanych Polaków w Puźnikach, ostatecznie nic z tego nie wyszło. Jak pisaliśmy TUTAJ, w przesłanej PCh24.pl odpowiedzi ukraiński resort kultury informuje, że ewentualne ekshumacje rozpoczną się dopiero po zakończeniu wojny.

Warto przypomnieć, że na Ukrainie jednocześnie trwają prace ekshumacyjne niemieckich żołnierzy i to pomimo trwającej wojny. W 2022 roku Niemieckiemu Związkowi Ludowemu opieki nad Grobami udało się pochować 972 ciała członków Wehrmachtu.

Źródło: rmf24.pl
PR

Wołyń wyklęty. 7 kłamstw o ludobójstwie OUN-UPA

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie