14 czerwca 2017

Bruksela już przygotowała projekt wspólnego oświadczenia przywódców Unii Europejskiej, którzy spotkają się w przyszłym tygodniu. Liderzy państw UE mają zgodzić się na ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz wyrazić poparcie dla handlu światowego i paryskiej umowy klimatycznej.

 

Spotkanie zaplanowane jest w Brukseli w dniach 22-23 czerwca, w tym samym tygodniu, w którym mają rozpocząć się oficjalne negocjacje dotyczące opuszczenia wspólnoty europejskiej przez Wielką Brytanię. Bruksela  postrzega  Brytyjczyków jako głównych „hamulcowych” opóźniających ściślejszą integrację.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisja Europejska chce pokazać, że UE może się wciąż rozwijać – pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii – i naciska na ściślejsze powiązania obronne. Temu od dawna sprzeciwiali się Brytyjczycy.

 

Oprócz integracji militarnej w projekcie oświadczenia podkreślono kluczową rolę transformacji energetycznej, przewidzianej w oenzetowskiej Agendzie 2030.

 

„Wspólny rozwój projektów, zwiększających wydajność uzgodnionych przez państwa członkowskie w celu wypełnienia istniejących niedoborów i rozwój technologii przyszłości jest kluczem do osiągnięcia ambitnych celów UE” –  napisano w dokumencie.

 

Stąd propozycja wspólnego finansowania badań i rozwoju europejskiego przemysłu obronnego, strategia finansowania wspólnych jednostek bojowych itp.

 

Komisja Europejska od dawna zabiega o znaczne wzmocnienie uprawnień w zakresie obrony, kontroli granic, migracji, walki z terroryzmem i handlu. Rok temu Francja i Niemcy zainicjowały dyskusję odnośnie rozszerzenia współpracy wojskowej państw UE. We wtorek kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że „musi być naszym celem rozwijanie wspólnych, ogólnoeuropejskich możliwości”. Wraz z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem zgodziła się ściśle współpracować w celu wzmocnienia obrony i bezpieczeństwa.

 

Szefowa niemieckiego rządu, chociaż przyznała, że stosunki transatlantyckie pozostają niezwykle ważne, UE musi rozszerzyć swoją zdolność do radzenia sobie z konfliktami regionalnymi i ochrony granic zewnętrznych. – Musimy po prostu wziąć na siebie większą odpowiedzialność – konstatowała.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini potwierdziła, że trwają zaawansowane prace w zakresie tworzenia unii obronnej i w ciągu kilku dni – mimo różnicy zdań –  powinniśmy już poznać miejsce planowanej głównej kwatery wojskowej.

 

W planowanym oświadczeniu znalazł się zapis odnoszący się do „sprawiedliwego” i „wolnego handlu”. Dokument stwierdza, że UE podejmie dalsze kroki w celu stworzenia silniejszej ochrony handlowej i zbadania inwestycji zagranicznych.

 

Francja, Niemcy i Włochy zgłosiły pomysł umożliwienia UE zablokowania chińskich inwestycji w Europie, w odpowiedzi na zamykanie się rynku chińskiego na inwestycje europejskie, a także w obawie o próby przejęcia przez Chińczyków kluczowych technologii.

 

Liderzy będą zachęcać do postępów w rozmowach o zawarcie porozumienia o wolnym handlu z Meksykiem i blokiem państw latynoskich Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Projekt przewiduje także postępy w negocjacjach z Japonią, które „otworzą drogę do wczesnego porozumienia politycznego”.

 

Pomimo oświadczenia Trumpa, który zdecydował się wycofać Stany Zjednoczone ze światowego porozumienia w sprawie zmian klimatycznych, przywódcy UE zamierzają wyrazić swoje poparcie dla umowy paryskiej.

 

„Rada Europejska zdecydowanie potwierdza zobowiązanie UE do szybkiego i pełnego wdrożenia Paryskiej Umowy w sprawie Zmian Klimatu” – napisano w projekcie oświadczenia. „Umowa pozostaje podstawą globalnych starań, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i nie może być renegocjowana”.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie