Polski rząd przekazał władzom firmy Meta, koncernu posiadającego m.in. platformę Facebook, protest w sprawie usunięcia profilu Konfederacji. W piątek Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa rozmawiał w sejmie z przedstawicielami wszystkich kół parlamentarnych. Jednym z poruszonych tematów była samowolna cenzura, jaką stosują media społecznościowe. Na konferencji prasowej po zebraniu Janusz Cieszyński obiecywał, że państwo stworzy inicjatywy mające zabezpieczyć wolność słowa w sieci.
5 stycznia administracja portalu Facebook zdjęła z niego profil partii politycznej Konfederacja. Według oficjalnych deklaracji władz medium społecznościowego powodem było regularne naruszanie standardów facebooka, m.in. przez zamieszczanie treści dyskryminujących mniejszości i powielanie „teorii spiskowych” w kontekście trwającej pandemii koronawirusa.
Jak przekazał w czasie wczorajszej konferencji prasowej Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, władze kraju skierowały do koncernu Meta, właściciela portalu, protest w sprawie jego decyzji. Polski rząd przekazał już do firmy Meta informację na temat tego, że nie zgadzamy się z takim podejściem. Uważamy, że to uzasadnienie, które podano, nie jest autentyczne– mówił Janusz Cieszyński. „Ta sytuacja jest cenzurą prewencyjną, a zatem czymś, co jest zakazane przez polską Konstytucję. W związku z tym podjęliśmy niezwłocznie działania, które mają na celu wsparcie partii w przywróceniu jej profilu w mediach społecznościowych”, dodawał polityk.
Wesprzyj nas już teraz!
Cieszyński zwracał uwagę, że współcześnie portale takie jak Facebook pełnią kluczową rolę w wymianie informacji. Pośredniczą również w kontakcie między opinią publiczną a politykami. Usuwając profil legalnego ugrupowania, w dużej mierze ograniczają jego możliwość kontaktu z elektoratem. Polityk zapewnił, że wobec wzrastającego znaczenia social mediów, władze podejmą odpowiednie kroki, by zapewnić każdemu możliwość korzystania z nich w oparciu o transparentne zasady, a także chronić podstawową wartość społeczną, jaką jest wolność słowa.
Źródła: wpolityce.pl, dorzeczy.pl
FA