23 marca 2024

Świeccy zamiast księdza na pogrzebie. Biskup zdecydował. Oto synodalna „reforma” w praktyce

(bp Bertram Meier, fot. youtube)

Świeccy będą przewodniczyć pogrzebom. Taką decyzję podjął biskup Augsburga Bertram Meier. To odpowiedź na przemiany synodalne, które w Kościele katolickim w Niemczech zataczają coraz szersze kręgi. W przyszłości niemieccy biskupi chcieliby, aby ludzie świeccy głosili też kazania i zastępowali księży w wielu innych zadaniach kościelnych.

Według biskupa Bertrama Meiera powierzenie ludziom świeckim misji przewodniczenia liturgii pogrzebowej jest konieczne ze względu na brak kapłanów. Jest to w pewnym sensie racjonalne, bo w Niemczech – podobnie jak w Polsce – powołań kapłańskich jest bardzo mało. O ile w Polsce liczba powołań zaczęła gwałtownie spadać dopiero kilkanaście lat temu, w Niemczech ten proces zaczął się znacznie wcześniej; dlatego za Odrą kapłanów jest już mniej niż w naszym kraju. Wierni tymczasem umierają – i występują realne problemy z ich pochowaniem.

Problem w tym, że dałoby się temu przeciwdziałać choćby poprzez sprowadzanie misjonarzy z Afryki czy innych krajów, gdzie katolicyzm jest traktowany poważnie. Niemieccy biskupi decydują się również na takie działania, ale preferują głębokie zmiany w sposobie rozumienia i sprawowania posługi i władzy kapłańskiej, tak, jak widać to właśnie na przykładzie Augsburga. Już Droga Synodalna rozpoczęta w roku 2019 zaproponowała bardzo głębokie zmiany w tych obszarach, tak, aby to ludzie świeccy przejmowali kolejne kompetencje duchownych. Dotyczy to świeckich obojga płci.

Wesprzyj nas już teraz!

Bp Bertram Meier z Augsburga podjął w tej kwestii konkretną decyzję. W najnowszym zarządzeniu, które zostało opublikowane i opisane na łamach prasy diecezjalnej, wskazano konkretne ramy, w jakich mają odbywać się w przyszłości liturgie pogrzebowe, którym przewodniczyć będą świeccy teologowie. Wskazano, że posługa tego rodzaju jest kluczowa dla chrześcijaństwa, stąd, aby nie została zaniedbana, decyzja o zaangażowaniu osób świeckich. Konkretne decyzje o takim zaangażowaniu mają podejmować proboszczowie albo inne podmioty zarządzające daną wspólnotą parafialną (mogą to być również tzw. zespoły duszpasterskie albo rady parafialne).

Wśród postulatów formułowanych na Drodze Synodalnej znalazły się też inne posługi i zadania dla świeckich, na przykład: głoszenie kazań. Na to nie ma jeszcze formalnej zgody ze strony biskupów, bo wymagałoby to ścisłego porozumienia z Watykanem. Niewykluczone, że taka „reforma” zostanie wprowadzona w niedalekiej przyszłości w związku z różnego rodzaju zarządzeniami globalnego Procesu Synodalnego.

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de, bistum-augsburg.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(53)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie