11 września 2022

Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża

(SchiDD, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wydarzenie, które potrwa do 18 września, a które przygotowali gospodarze tego miejsca – misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej, odbywa się pod hasłem: „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego krzyża”.

Podczas Mszy św. w świętokrzyskiej bazylice abp Stanisław Gądecki wskazywał, że z okazji odpustu na Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, należy rozważyć odnalezienie drzewa Krzyża Świętego, znacznie Krzyża Zbawiciela, a także sens naszych własnych krzyży i cierpień.

Dzisiejsze święto kieruje naszą myśl ku Drzewu na którym umarł Chrystus. Tradycja przekazuje, że po zdjęciu Jezusa z Kkrzyża samo drewno wrzucono do pobliskiego zbiornika, znajdującego się u podnóża Golgoty – mówił przewodniczący Episkopatu.

Wesprzyj nas już teraz!

Przypominając historię odnalezienia prawdziwego Krzyża, na którym poniósł śmierć Jezus, podkreślił, że spośród trzech krzyży prawdziwym okazał się ten, który uzdrowił śmiertelnie chorą kobietę. – Dzisiejsze święto upamiętnia objawienie nieskończonej miłości Boga do każdego z nas, czego Krzyż jest najwyższym wyrazem. Każdy kto traktuje Krzyż Jezusa nie tylko jako wydarzenie historyczne, ale jako wydarzenie teologiczne, ten wie, że chodzi tu o dramat ludzkiego grzechu i Bożej miłości. Grzech człowieka prowadzi do tego, że Boża miłość do człowieka przyjmuje postać krzyża – podkreślał hierarcha.

Zwrócił uwagę na to, że z jednej strony grzech jest odpowiedzialny za krzyż, a drugiej strony Krzyż jako przezwyciężenie grzechu przez silniejszą od niego miłość Boga każe nam patrzeć na Boga, który umiłował świat.

W Krzyżu Chrystusowym wpisują się i będą się wpisywać do końca świata pod każdą szerokością geograficzną nasze ludzkie krzyże. Pełny obszar ludzkiego cierpienia i krzyża jest o wiele rozleglejszy, bardziej zróżnicowany i wielowymiarowy, aniżeli ten, który jest uznawany przez medycynę. Cierpienie nie zniszczy tego, kto będzie się w nim trzymał i w nim, czyli w Krzyżu szukał źródła mocy – podkreślał metropolita poznański.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła tydzień odpustowy, kiedy to każdego dnia przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego gromadzić się będą przedstawiciele różnych stanów i profesji.

W poniedziałek 12 września pielgrzymować będą leśnicy i pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył bp Edward Frankowski. We wtorek przybędą przedstawiciele służb mundurowych: policji, wojska, służby więziennej i straży pożarnej. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. mjr Krzysztof Ziobro, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach.

W środę podczas Święta Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, sumie odpustowej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W tym dniu zaplanowano także nocne czuwanie wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem bp. Janusza Mastalskiego z archidiecezji krakowskiej.

W czwartek pielgrzymować będą wspólnoty Żywego Różańca. Od 10.00 do 18.00 w bazylice będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu.

W piątek będą pielgrzymować leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Akcja Katolicka diecezji: sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej zaprasza na Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Rozpocznie się ono o godzinie 20.00 nabożeństwem Drogi Krzyżowej spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej.

W sobotę na Święty Krzyż przyjadą z całej Polski grupy Rycerstwa Niepokalanej. Ostatniego dnia odpustu, 18 września, przybędą osoby chore i starsze. Po każdej Mszy świętej będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Inicjatorem wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

KAI

Zobacz także:

Co oznacza znak Krzyża Świętego? Rozważania o. Jana Strumiłowskiego nad Katechizmem Kościoła Katolickiego [PODCAST]

Relikwie Świętego Krzyża

Krzyż – znak największej Miłości. Dlaczego wzbudza tyle nienawiści?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie