Unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders spotkał się dziś z przedstawicielami rządu Donalda Tuska. Podczas konferencji prasowej tuż po rozmowach przedstawiciel UE przyklasnął nowym władzom i komplementował ich „determinację” na rzecz przywrócenia tzw. praworządności. Eurokrata nie zająknął się nawet o nielegalnych działaniach nowych rządów…
W piątek w ministerstwie sprawiedliwości odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz komisarza Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.
– Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany do tego, by odbudować praworządność w Polsce – powiedział unijny emisariusz.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zapewniał polityk, „jest to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana”. – Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami – kontynuował komisarz.
Reynders wyznał, że szczególnie zadowolony jest z ustaleń przyjętych wspólnie z szefem resortu sprawiedliwości, Adamem Bodnarem. – Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić po to, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z art. 7 (Stwierdzenie przez Radę UE ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE – PAP) została zakończona. Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności – relacjonował komisarz.
– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby polskie władze przygotowały plan działań przywrócenia praworządności w Polsce – dodawał.
Reynders podkreślił, że unijne instytucje są zainteresowane tym, żeby przywrócić „niezależność” Krajowej Rady Sądownictwa „w kontekście jej kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce”.
Podczas konferencji prasowej wysłannik Brukseli został zapytany o powody braku reakcji KE na liczne przypadki łamania prawa przez obecny rząd. Wyraźnej odpowiedzi nie było. Reynders wyjaśniał jedynie, że Komisji Europejskiej zależy, by za pomocą ustawodawczych zmian przywrócić niezależność w sądownictwie oraz pluralizm w mediach.
– Obserwujemy sytuację bardzo dokładnie, także w kontekście mediów. Tak jak zapisaliśmy w raporcie o praworządności, tam są pewne uwagi dotyczące braku pluralizmu w mediach. Patrzymy, czy wszystkie decyzje, które zostały podjęte przez nowy rząd idą w dobrym kierunku, by przywrócić te wartości, także jeśli chodzi o urząd prokuratora – odpowiadał emisariusz unijnych instytucji.
(PAP)/oprac. FA
Za twarz i do krainy uśmiechu Tuska. Oto „szczęśliwa Polska”