11 września 2022

Watykan: nowy dyrektor papieskiej agencji misyjnej Fides

(PCh24.pl)

Włoski dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w watykańskich i włoskich środkach przekazu – Gianni Valente jest od 10 września nowym dyrektorem papieskiej misyjnej agencji prasowej Fides. Nominację na to stanowisko wręczył mu dzisiaj kard. Luis A. Tagle z Dykasterii ds. Ewangelizacji w obecności sekretarza generalnego Papieskich Dzieł Misyjnych abp. Giampietro Dal Toso i dotychczasowego dyrektora agencji o. Tôma Nguyễn Đình Anh Nhuệ OFMConv oraz pracowników redakcji.

Nowy dyrektor urodził się w 1963 w Rzymie. Ukończył historię Wschodu chrześcijańskiego na wydziale literatury i filozofii II Uniwersytetu Rzymskiego Tor Vergata, a swą pracę dyplomową poświęcił udziałowi biskupów syromalabarskich i syromalankarskich w pracach Soboru Watykańskiego II.

W maju 1989 rozpoczął pracę w miesięczniku „30 Giorni nella Chiesa e nel mondo” (30 dni w Kościele i świecie), założonym przez ks. Giacomo Tantardiniego (1946-2012). W 3 lata później został zawodowym dziennikarzem. W latach 1993-2012, czyli do końca swego istnienia dyrektorem pisma był czołowy polityk włoski, 3-krotny premier i wielokrotny minister senator Giulio Andreotti (1919-2013).

Wesprzyj nas już teraz!

W 1993 Valente ożenił się ze Stefanią Falasca – czołową włoską dziennikarką i badaczką katolicką, z którą ma dwoje dieci. We wrześniu 2012 rozpoczął pracę w agencji Fides. Pisze tam głównie materiały nt. sytuacji wspólnot chrześcijańskich i krajów Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Jest autorem wielu książek i artykułów, m.in. o chrześcijanach w Chinach i o papieżu Ratzingerze. W 2013 nakładem wydawnictwa Emi ukazał się tomik „Francesco, un Papa alla fine del mondo” (Franciszek – papież z końca świata), będący zbiorem wywiadów, jakich udzielił jemu i jego żonie ówczesny arcybiskup Buenos Aires kard. Jorge M. Bergoglio, a które wcześniej ukazały się na łamach „30 Giorni”.

Po Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym w październiku 2019 G. Valente przeprowadził wywiad z papieżem na temat, który następnie ukazał się w tomie „Senza di Lui non possiamo far nulla. Essere missionari oggi nel mondo” (Bez Niego nie możemy niczego zrobić. Bycie misjonarzami w dzisiejszym świecie) w Libreria Editrice Vaticana w Rzymie w 2019 r.

Agencja Fides, będąca organem Papieskich Dzieł Misyjnych z siedzibą w Rzymie, powstała w 1927 jako pierwsza agencja misyjna Kościoła z inicjatywy Najwyższej Rady Generalnej Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Chciało ono umożliwić poznawanie misji za pośrednictwem prasy, sprzyjać animacji misyjnej, pobudzać współpracę w dziele misyjnym Kościoła katolickiego przez wspierania powołań oraz przez pomoc duchową i materialną. Poparcia i błogosławieństwa nowemu projektowi udzielił Pius XI.

Pierwsze wersje agencji były w językach angielskim, francuskim i polskim (przez krótki okres), po czym pojawiły się następne edycje: włoska (w 1929), hiszpańska (1930) i niemiecka (1932). W naszych czasach doszły do tego wersje chińska (1998), portugalska (2002) i arabska (2008).

Dotychczasowy dorobek dorobek to setki tomów z materiałami w różnych językach, które tworzą wielkie informacyjne dziedzictwo misyjnej ewangelizacji Kościoła w XX wieku. Jest to jeden z decydujących okresów w zakresie rozwoju młodych Kościołów, z szybkimi zmianami struktur terytorialnych, kształceniem duchowieństwa miejscowego i tworzeniem tubylczych hierarchii biskupich. Od 1998 z serwisu agencyjnego można korzystać w internecie.

Pierwszym dyrektorem Fidesu był Amerykanin ks. John Considine ze Zgromadzenia Misjonarzy z Maryknoll (MM). W ostatnich latach stanowisko to piastowali: prał. Jesús Irigoyen (z diecezji Pampeluna w Hiszpanii) oraz Włosi – ks. Antonio Ugenti (paulista), dr Angelo Scelzo, o. Bernardo Cervellera z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME), prof. Luca de Mata.

Od ponad 30 lat pod koniec każdego roku Fides zamieszcza szczegółowy wykaz pracowników duszpasterskich (księży, osób zakonnych i świeckich), zamordowanych w danym roku.

Archiwum fotograficzne agencji zawiera ok. 10 tys. zdjęć, dokumentujących dzieje misji katolickich od lat trzydziestych do 1990 r. Są one w dużym stopniu ocyfrowane i dostępne na portalu Fidesu.

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie