Kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Strefy Gazy ogłosiło w poniedziałek imienną listę 34 344 Palestyńczyków, którzy zginęli w wojnie Izraela z Hamasem. Wśród nich jest 11 355 dzieci poniżej 18. roku życia, w tym 710 niemowląt, 6 297 kobiet, 13 737 mężczyzn i 2 955 osób starszych.
649-stronnicowy dokument zawiera imiona, datę zgonu, wiek, płeć i numery dokumentów ofiar – przekazał portal Midle East Eye. Resort nie podaje, czy zabici byli cywilami, czy bojownikami. Wykaz obejmuje stan na koniec sierpnia. Nie wszystkie ofiary zostały zidentyfikowane. W poniedziałek poinformowano, że w sumie zginęło 41 226 osób.
Izraelska armia podawała, że podczas wojny zabito ok. 17 tys. terrorystów z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Ok. 10 tys. z nich zostało jednoznacznie zidentyfikowanych – napisał w poniedziałek dziennik „Israel Hajom”, powołując się na niejawne ustalenia wojska.
Wesprzyj nas już teraz!
Zarówno dane podawane przez gazańskie ministerstwo, jak i przez izraelską armię nie mogą być potwierdzone w niezależny sposób – podkreśliła agencja dpa.
Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy jest częścią rządu Hamasu, ale podawane przez nie dane „są powszechnie uznawane za generalnie wiarygodne”, a poprzednie wyliczenia resortu w dużej mierze potwierdzali później niezależni eksperci ONZ, a nawet izraelska armia – napisała agencja Associated Press.
Większość ze zidentyfikowanych niemowląt zabitych w wojnie urodziła się już po 7 października 2023 r. – zaznaczył portal Midle East Eye.
Redagowany w Londynie portal New Arab zwrócił uwagę, że większość ujętych na liście mężczyzn miała od 18 do 30 lat. Według tych danych najwięcej kobiet i dzieci zginęło w październiku 2023 r., a mężczyzn w okresie od maja do sierpnia br.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku terrorystycznym Hamasu 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. 97 z nich jest wciąż więzionych w Strefie Gazy, część z nich prawdopodobnie już nie żyje. W ofensywie lądowej na Strefę Gazy zginęło też 344 izraelskich żołnierzy.
W efekcie wojny palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje na nim kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Źródło: PAP / Jerzy Adamiak, Jerozolima