W czasie kiedy przez media przetacza się debata nad projektem C40 Cities, do którego należy włodarz Warszawy, zrzeszająca światowe metropolie grupa, pod rękę ze związaną z amerykańskim miliarderem George’m Sorosem fundacją Open Society, uruchomiły pilotażowy program European Global Green New Deal. O co chodzi? Ano o klimat, a dokładnie analizę roli miast Europy w przeciwdziałaniu jego zmianom. W program włączyła się polska stolica.
Jak czytamy w czwartkowych komunikatach C40 Cities, celem przedsięwzięcia jest „ukazanie roli europejskich miast w reagowaniu na kryzys klimatyczny, energetyczny, a także związany ze (wzrastającymi) kosztami życia”. Projekt ma polegać m.in. na podjęciu działań w celu zmniejszenia zależności od gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii, a także „zbudowaniu nowych partnerstw (we współpracy) ze społeczeństwem obywatelskim, związkami zawodowymi, mieszkańcami i młodzieżą”. Oprócz Warszawy w pilotażu będą też uczestniczyć m.in. Barcelona i Mediolan.
Koncepcja Global Green New Deal (Globalnego Zielonego Nowego Ładu) jest szansą na przezwyciężenie kryzysu klimatycznego i nierówności społecznych poprzez odejście od paliw kopalnych i zbudowanie sprawiedliwych, zrównoważonych systemów gospodarczych – argumentują pomysłodawcy inicjatywy na stronie internetowej grupy C40 Cities.
Wesprzyj nas już teraz!
C40 Cities została utworzona w 2005 roku przez władze 18 światowych metropolii, by przeciwdziałać się kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym tego forum jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan.
W 2021 roku ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 zmierzającej do ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury powietrza. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym m.in.: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok, Seul, Tokio i Melbourne. Warszawa jest członkiem C40 od 2007 roku.
Źródło: PAP, Twitter
Zobacz także: